articles

מאמרים

יתרונות הדילול - אוורור מדשאות

04-05-2017

יתרונות הדילול

מאת: דָריאן דיילי

Sports Turf Magazine, יולי 2008, כלי עבודה וציוד

כולנו יודעים
 שפעולות וטיפולים כגון אוורור וחיפוי בחול חשובים לקבלת מדשאות ספורט בריאות. אולם דילול הינו טיפול בו נעשה שימוש מועט ביותר. לדילול יתרונות חשובים ורבים התורמים להיווצרות מדשאות ספורט בריאות, יתרונות אלו כוללים הסרת שכבת הטאצ' (סכך), עידוד צמיחת השלוחות, הכנת מצע לזריעה והחזרת מראה ירוק בשלב מוקדם באביב.

הסרת שכבת הטאצ'
בין אם הנך מתחזק דשא חם או קר, יש חשיבות לשליטה על שכבת הטאצ'. ישנה כמות מסוימת של שכבת טאצהמועילה למגרש. כמות שכבת טאצ' מתאימה מסייעת בפירוק כימיקאלים (דשנים) הודות לסבירות הגבוהה יותר לפעילות מיקרוביאלית טובה. שכבת טאצ' מתאימה תספק מצע טוב יותר לזריעת זרעים חדשים ומספקת אחיזה טובה. שכבת טאצ' גדולה מדי מובילה לניקוז ירוד של המגרש, רגישות גבוהה למחלות ואחיזה לא יציבה.

דילול נכון משחרר את שכבת הטאצ' הישנה ומביא אותה לפני השטח. ברגע שמסירים את שכבת הטאצ' הישנה, הדשא יכול לספוח יותר מים ויותר אוויר, גורמים המקדמים צמיחת דשא בריא יותר. בתחום אוורור מדשאות - יתרון נוסף של הסרת שכבת טאצ' עודפת הינה בכך שהדשא מתייבש מהר יותר מכיוון שהאוויר והשמש מגיעים לקרקע.

בכל הנוגע ליכולת לשחק על המגרש, מגרש דשא עם שכבת טאצ' עודפת מרגיש רך ו"איטי". בעוד מגרש דשא עם שכבת טאצ' נכונה מרגיש מוצק ו"מהיר".

עידוד צמיחת השלוחות
למנהלי מגרשי ספורט המתחזקים דשא חם, דילול חשוב באותה מידה כמו אוורור. בליווי דישון מתאים, דילול של דשא חם מעודד את השלוחות המכוסחות ליצור צמיחה חדשה מהאזורים שעברו כיסוח דבר המביא ליצירת דשא סמיך וצפוף יותר. לאחר חיפוי קל בחול, הדשא יהפוך להיות יפה ו"הדוק" ומוכן למשחק - ויביא גם שיפור בתחום של אוורור מדשאות.

עובדה זו נכונה, אך במידה מועטה יותר, גם לחלק מזני הדשא הקר כגון בלו
-גראס. בזן הבלוגראס ישנה מידה מסוימת של צמיחה צידית, אך לא באותה מידה כמו בזן הברמודה-גראס. בעזרת הדילול, אותו כיסוח שלוחות יעודד צמיחה, יעזור ביצירת מסת שורש טובה יותר ויסייע בעיבוי ובמילוי אזורים דלילים.

הכנת מצע לזריעה
דילול הינו כלי מצוין לחיזוק פעולת השזרוע. ההיבט החשוב ביותר בהשגת נביטה טובה של הזרעים הינו יצירת מגע טוב בין הזרע לקרקע. ברוב המקרים, אנחנו מנסים לזרוע לתוך מדשאה קיימת כגון שזרוע לתוך ברמודה-גראס. בעזרת השימוש בדילול, תוכל לפתוח את הדשא בכדי לאפשר לזרע לבוא במגע עם הקרקע ולהגדיל את הסיכוי לנביטה מוצלחת.

כאשר הנך מנסה לזרוע באזורים דלילים, דילול קל יפתח את הקרקע ויאפשר מגע טוב בין הזרע לקרקע. על מנהל מדשאת הדשא לבצע את הדילול בזהירות באזורים דלילים. עליך לזכור כי הדשא באזורים אלה כבר חלש וכל דילול אגרסיבי יכול להסב נזק נוסף לדשא. בנוסף חשוב לשמור על מינון נכון של דשן לדשא


החזרת מראה ירוק בשלב מוקדם באביב
מניסיוני האישידילול בשלב מוקדם באביב (בחודש מרץ באזור סינסנאטי, אוהיו) עוזר בהחזרת המראה הירוק של דשא קר.

כאשר אתה מדלללמעשה אתה מסיר את הדשא הישן והמת ששכב על המדשאה במהלך כל החורף ומקדם גם - אוורור מדשאות. הדילול מסיר את פגמי החורף ופותח את הקרקע לשמש החמה המעודדת צמיחה מוקדמת.

ברגע שהקרקע נפתחת לחום, הדשא מתחיל לצמוח ולהתעבות. ראיתי אזורים שעברו דילול שהפכו לירוקים והתחילו לצמוח כ-4 שבועות לפני אזורים שלא עברו דילול
.

ישנה חשיבות גדולה לתזמון. עליכם להיות זהירים לא לנסות פעולה זו מוקדם מידי בשנה. עליכם לחכות עד שעונת הקיפאון תחלוף. אם תבצע דילול מוקדם מידי ואז יגיעו מספר שבועות של מזג אוויר קשה וקר, הצמחים שלך עלולים לעבור תקופה קשה ויתכן שייקח להם יותר זמן להתאושש מפני שהסרת את שכבת ההגנה שלהם.

שוחח עם מנהלי מגרשי ספורט אחרים באזורך על מנת לקבל את חוות דעתם ואת הטכניקות בהם הם משתמשים בפעולת הדילול. הם בוודאי יוכלו לסייע לך במציאת התזמון והציוד המתאימים לביצוע פעולה זו.


דָריאן דיילי הינו מנהל מתקנים ראשי באצטדיון ע"ש פול בראון בסינסנאטי, אוהיו.

חזרה לרשימת המאמרים
צרו איתנו קשר
אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם!
logo revision
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות