articles

מאמרים

מפגעי מזג האוויר על דשא למגרשי כדורגל - סקירה כללית

03-05-2017

דשא למגרשי כדורגל - מזג אוויר.

גורם בעל חשיבות מכרעת עבור דשא למגרשי כדורגל, המשפיע כמעט על כל היבט של עבודת מנהל מדשאת ספורט לאחר הבנה טובה יותר של תנאי מזג האוויר הנוכחיים ותחזית לימים ולשבוע הקרוב, יכול שימוש מושכל במידע זה לטובתכם לדוגמא בשלב העבודות הנדסיות ותכנון המדשאה, להפוך את החיים שלכם להרבה יותר קלים ולחסוך לכם זמן,  עבודה  וכסף   ברגע זה ובעתיד.

לפרמטרים כגון טמפרטורה, לחות, לחץ ברומטרי וכיוון ועצמת הרוח   היכולת לקבוע איך יתנהל היום על מדשאת הספורט המטופחת שלכם.


דשא למגרשי כדורגל - טמפרטורה

מדד הבודק כמה מהר נעות מולקולות אוויר נעות באטמוספרה -  והן "מדווחות" לנו כמה חם או קר זה מרגיש.

במצב רגיל, השינוי בטמפרטורה הוא הדרגתי ונעשה לאורך תקופה. אולם, ישנם מצבים בהם שינויים גדולים קורים בפרק זמן קצר, מה שמעיד בדרך כלל על קיומה של חזית-   קו מפגש בין גושי אויר המנוגדים בתכונותיהם.

דשא למגרשי כדורגל - חזית קרה

בנויה מאוויר קר יחסית וצפוף ונוטה לעבור על פני הקרקע כמו בולדוזר, דוחקת אויר בכוח. אויר, הנדחק בכוח שכזה, גורם לרוחות סוערות וסופות רעמים. מזג אוויר פתאומי שכזה נמשך בדרך כלל נמשך פרק זמן קצר.

לכן,  אם מתוכנן אימון חשוב או משחק,  מדובר בעיכוב קצר יחסית.

דשא למגרשי כדורגל - חזית חמה 

נעה הרבה יותר לאט מחזית קרה ומורכבת מאוויר חם יחסית ופחות צפוף.  אוויר כזה לא מסוגל לתפוס אוויר קריר יותר ולכן מחמם את החלל שהוא עובר דרכו בהדרגה. היות ומדובר בתהליך איטי והדרגתי  יתכן מצב של גשם לאחר שהחזית חולפת.

דשא למגרשי כדורגל - לחות 

הגורם השני בחשיבותו ככל שמדובר במזג אוויר.  למעשה,  לחות יכולה להיחשב הדלק למזג האוויר של כדור הארץ, בעוד הטמפרטורה היא הגורם המפעיל. בתחזית מזג האוויר,   לחות מיוצגת באחוזים - מה שמצביע על הלחות היחסית.

דשא למגרשי כדורגל - לחות יחסית

המדד של כמה לחות יש באוויר ביחס לכמה לחות יכול האוויר להכיל. אוויר חם יכול להכיל יותר לחות בעוד אוויר קר יותר מכיל פחות.  מאחר ואחוזי הלחות קשורים קשר ישיר לטמפרטורה, הם משתנים ככל שהיום מתחמם.


דשא למגרשי כדורגל - נקודת הטל (או טמפרטורת נקודת הטל) 

טמפרטורה שגוש אוויר בעל תכולת לחות מסוימת צריך להתקרר אליה  (בהינתן לחץ ברומטרי קבוע) על מנת להגיע לרוויה.  כאשר האוויר מסביבנו רווי, נוצרים טל או ערפל. ככל שנקודת הטל גבוהה יותר, האוויר סביבנו רווי יותר אדי מים מה שאומר תנאי לחות גבוהים

ואחוזי אידוי נמוכים.

במקרה שטמפרטורת נקודת הטל היא מתחת ל-0 מעלות צלזיוס, נוצר ערפל קפוא או ציפוי קרח על משטחים. כאשר האוויר מגיע לנקודת הטל, הלחות היחסית עומדת על 100%.

.

חשוב לכלול את מדדי נקודת הטל בתיעוד שלכם ביומן ניהול מחלות.  ייתכן ותגלו כי מחלות מסוימות מתפתחות בטמפרטורת נקודת טל מסוימת.  נתונים אלה עשויים לעזור לכם לחזות התפרצות של מחלות  ולתרום להתמודדות איתן.

הערה נוספת הנוגעת לנקודת טל כשהלחות היחסית מתקרבת ל -100%  האוויר מכיל את כל כמות הלחות שיש ביכולתו להכיל,

מתחיל להיווצר כפור כשמדובר בטמפרטורות סביב או תחת האפס, או טל כשהטמפרטורה מעל האפס.

הבנה של האינטראקציה טמפרטורה - נקודת הטל עשויה לעזור לכם לתזמן פעולות תחזוקה בשעות הבוקר המוקדמות בצורה יעילה יותר ולחסוך זמן השבתה  של דשא למגרשי כדורגל,  בהמתנה לכפור שישבר או לטל שיתייבש.

דשא למגרשי כדורגל - קריאה ברומטרית

מציינת לחץ אטמוספרי פני השטח ונמדדת במילימטרים של כספית.  זהו מדד של המשקל הכולל ​​של אוויר מעלינו כשהוא לוחץ על משטח. 

אוויר קר צפוף יותר ויוצר לחץ גדול יותר בעוד שאוויר חם קל יותר ויוצר פחות לחות.  באזורים של לחץ גבוה - האוויר נוטה לשקוע ואז השמיים נראים בהירים,  לעומת אזורים בהם הלחץ נמוך והאוויר עולה ונוצרת עננות.


נניח שהלחץ הברומטרי הוא 760 מ"מ והלחץ עולה -  אנחנו יכולים לצפות ללחץ גבוה יותר עם ​​מזג אוויר בהיר וסיכוי קטן לגשם.

הלחץ יעלה עם הופעת חזית קרה  וירד במקרה של חזית חמה. 

מזג אוויר בהיר ונאה מזוהה לרוב עם לחץ גבוה ומדידה שעולה  ומזג אוויר גשום קשור ללחץ נמוך ומדדים יורדים.

דשא למגרשי כדורגל - רוח 

אוויר בתנועה.  אוויר נוטה לנוע מאזורים של לחץ גבוה לכיוון אזורים של לחץ נמוך.  ככל שגדול יותר ההבדל בין אזורי לחץ גבוה לנמוך,  הרוחות מנשבות חזק יותר. 

התנועה הסיבובית של כדור הארץ גורמת  לרוחות לנשוב בתנועה מעגלית. תנועה זאת היא שגורמת לסופות ציקלון, סופות טורנדו והוריקנים להתנהג כפי שהן מתנהגות. רוחות נושבות מאזורי לחץ גבוה אזורי לחץ נמוך בדפוס קבוע,  כך שחזאי מזג האוויר יכולים לפתח כללי האצבע לאיזה מזג אוויר  יש לצפות כשהרוחות משתנות וצפויים שינוים בלחץ האוויר. 

זכרו:

רוח נקראת על שם הכיוון ממנו היא מגיעה. רוח מערבית – מגיעה מן המערב.  לכל רוח תכונות ואיכויות אחרות.


בכתיבת המאמר נעזרנו במחקרים שנעשו ע"י :

STMA - Sport Turf Managers Association

לפרטים נוספים:

פלדר נוף – הקמה וטיפוח מדשאות ספורט ודשא למגרשי כדורגל

טלפון: 04-6251999

לחץ כאן ליצרת קשר ונחזור אליך בהקדם

חזרה לרשימת המאמרים
צרו איתנו קשר
אנא מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם!
logo revision
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות